Abban a helyzetben, amikor valakinek szüksége van egy weboldalra kutatkodni kezd a lehetőségek iránt. Csakhamar azt veszi majd észre, hogy nagyon könnyen lemondott az egyedi fejlesztésű lapokról és a tartalomgyártást támogató keretrendszerek irányába gondolkodik tovább. Nagyon helyesen.

wordpress cms marketing rendszer netbloom

WordPress CMS – Netbloom

Az online marketing ezen fogalma esetében is az angol megfelelőt szokás itthon használni. A CMS jelentése tartalomkezelő rendszer (angolul: content management system). Létrejötte azt a célt szolgálja, hogy nagyobb kódolási tapasztalat nélkül egyszerre több ember is dolgozhasson egy adott weblapon, egyszerűen, hatékonyan. Továbbá előnye, hogy többszintes felhasználói jogokat tud kezelni, rengeteg időt spórol, statisztikákat ad és nyílt forráskódjának hála bővíthető.

Az internet hajnalán

A 15-20 évvel ezelőtti interneten több olyan wapos, netes oldal jelent meg, amely segített összeollózni, összelegozni egy weblapot és támogatott, hogy erre valamilyen tartalmat gyártsunk. Ezek általában képek, logok, szövegek voltak és ha már némelyik ismerte a szövegszerkesztő adta lehetőségeket (betűméret, stílus, formázások) az már extrának számított.

Hamarosan elterjedtek olyan módszerek is, amelyek már vizuálisan többet nyújtottak. A számítógépre telepített programokon keresztül lehetett szintén minimális html tudással lapokat összerakni, majd azt feltölteni egy szerverre szőrőstől-bőröstől.

Amikor már szemmel láthatóan terjedni kezdett a szélessávú internet, megjelentek az ingyenes tárhelyek (itthon az uw, atw, fw) mellett olyan oldalak is, amelyek magukban foglalták az összeollózós lapok funkcióit, mint a gportal (ooh, azok a csillogós rajongói weblapok, ugye?)

Beindulnak a CMS rendszerek

Na de karanyarodjunk is a lényegre, a tartalomkezelő rendszerek előélete utána jöjjenek is a népszerű programok! A CMS rendszerek között három struktúra terjedt el leginkább. A Joomla! és a Drupal mellett a kezdetben blogmotornak induló WordPress CMS lett az abszolút befutó, közülük azóta is utóbbi csillaga a legfényesebb.

A Drupal már 2001-ben elkezdte a működését, míg a WordPress 2003-ban, a Joomla! pedig 2005-ben. Ezek a rendszerek php alapon működő moduláris rendszerekből állnak, tehát bővítményekkel, sablonokkal teljesen egyedi honlapot tudunk varázsolni. Az internetes lapok 5%-a használ Joomla!-t és Drupalt összesen, míg csak WordPress-t 25% kezel. Melletük még a Magento és a Shopify említhető, mint népszerű keretrendszer.

WordPress

Mi is azt a több, mint 70 millió felhasználót számláló tábort erősítjük, akiknek a WordPress lett az a rendszer, amely nagyszerű szabadságot biztosít. Ezzel együtt a legtöbb általunk épített honlap esetében is a WP adta lehetőségeket választjuk. A rendszer nyílt forráskódon alapszik, tehát szabadon másolható, bővíthető, használható. A világon olyan nagy márkák is használják, mint a Coca-Cola, McDonalds vagy a Sony. Szintén a teljes internetet alapul véve átlagosan két másodpercenként jön létre egy új WordPress honlap.

Sablonok, témák

A WordPress mellett szóló egyik erős érv a szinte végtelen számú sablon és téma választék (angolul theme). Ingyenesen nagyjából 12.000 darab sablon érhető el, míg jó eséllyel ennek többszöröse közül választhatunk a fizetős kategórián belül. Érdemes a jövőre nézve olyan sablont vásárolni, amely elakadás esetén biztosít támogatást, illetve az értékelései is megfelelőek és ahol a vásárlói vélemények nem csak két szóból állnak. Természetesen a reszponzív kinézet 2019-ben már alap elvárás.

Telepítés, beállítások

Az alapvető beállításokat egy kezdő felhasználó is könnyen el tudja végezni és egy ezzel nagyszerű lapot, blogot indíthat. A WordPress legnépszerűbb felhasználási területei a bemutatkozó oldalak, landing pagek, webshopok, blogok és természetesen a céges oldalak. A rendszer telepítése és beállítása néhány oktatóvideó megtekintése után abszolválható, de természetesen rendelkezésre állnak profi szakértők, akik ebben segítségünkre sietnek és megcsinálják, illetve a keresőoptimalizás szempontjai szerint építik fel és állítják be a keretrendszert.

Bővítmények

A WordPress önmagában egy szép, de csupasz karácsonyfa, amit úgy öltöztetünk fel, ahogyan azt kényünk-kedvünk tartja. A sablonok mellett pedig végtelen számú ingyenes és fizetős bővítményt (plugint) is rakhatunk az oldalra. Ilyen kiegészítők például a bejegyzés ajánlók, közösség média gombok, statisztikák vagy akár a messenger chatbot is.

SEO

Keresőoptimalizás szempontjából a WordPress oldalak jól teljesítenek, hiszen az CMS keretrendszer a folyamatos fejlesztéseknek hála a megfelelő Google irányelvek szerint épülnek fel, illetve a meta adatokat is könnyen beállíthatjuk. A CMS kódsora bár monstrumnak tűnhet a sokszínűsége és a rengeteg lehetőség miatt, mégis megfelelően gyors sebességű marad. Ha esetleg lassúnak érzed a sajátodat, a tárhelyszolgáltatóddal vagy a webmestereddel érdemes felvenni a kapcsolatot.

Összefoglaló

Cégek számára abszolút javasolt a WordPress keretrendszer, a könnyű használat és a folyamatos frissítéseknek hála egy mindig naprakész rendszer támogatja a weboldalunkat és szolgálja ki a látogatókat. Az olcsó hús ebben az esetben egyáltalán nem híg, hiszen napont bővül a WP-t fejlesztők tábora, így megfelelő támogatást kaphatunk a weboldalunkhoz. Esetleges fennakadás esetén pedig a fejlesztői fórumok és az oktatóvideók segítenek megoldani a problémát és továbblépni azon. Természetesen, ha elakadtál honlapodon keress minket bizalommal!